Ügynökségünk tulajdonosa, Paunoch Péter a héten a Nemzeti Sport Online-on vezetett blogjában az egyre nagyobb számban már 18 év alatt külföldre szerződő fiatalokról, a légiósélet buktatóiról értekezett, gyakorlati tanácsokkal ellátva az utánpótláskorú játékosokat, szüleiket. Az elmélet után lássuk a gyakorlatot! A Center Sport egy másik játékosügynöke, Varga Norbert azokról a magyar fiatalokról beszél, akik a közelmúltban szerződtek külföldre, Nyugat-Európába, nem sokkal a 16. életévük betöltését követően.
Hutvágner Gergely (Sampdoria), Bencze Márk (Vasas), Csoboth Kevin (Benfica), Csóka Dániel (Wolverhampton), Deczki Máté és Szerető Krisztofer (Stoke City), Horváth Csanád (Vitesse), Horváth Olivér és Schön Szabolcs(mindkettő Ajax), Szoboszlai Dominik (Red Bull Salzburg). A felsorolt, többségükben 16 éves fiatalok az elmúlt egy évben szerződtek külföldre.
A téma persze számos kérdést is felvet. Minek köszönhető a fokozott érdeklődés, mit remélhetünk ettől a korosztálytól,mekkora az esélye annak, hogy ezek a fiatalok eljutnak az első csapatig új klubjuknál?
„Először is, a most külföldre igazoló tizenhat évesek nagyobb része már nagyon hasonló, többé-kevésbé egységes és tudatos képzésben részesült, aminek már kezdenek látszani a jelei. Arra gondolok,hogy amíg a korábbi években a legtöbb hazai utánpótláscsapat játéka arra épült,hogyan juttassák el a labdát a csapatból kiemelkedő, legjobb felépítésű futballistához, addig mára már egyre inkább kezd kialakulni minden együttesnél a szervezett passzjáték. Eközben nagyon sokat javultak a képzés körülményei, az infrastrukturális háttér, jó a versenyeztetés is, mert a korosztályos válogatottságig jutó gyerekek már negyven-ötven nemzetközi meccsen pályára léptek, ezeken nagyon sokat tudnak fejlődni, és meg tudják mutatni magukat Európának. Ez nagyban hozzájárult a külföldi szerződésekhez” – kezdte a válaszok sorát egy korábbi interjúban a több utánpótláskorú játékost is képviselő Center Sport menedzseriroda részéről Varga Norbert.
„Persze, a kétezres születésű korosztályban alapvetően több a tehetség, akik a maguk korcsoportjában már elérnek egy jó európai szintet. Ezért van az, hogy a szóban forgó játékosokat több nyugat-európai klub is szívesen szerződtette volna. A tehetségesnek tartott gyerekekre elsősorban a nemzetközi tornákon, kiváltképp az utánpótlás-válogatottak mérkőzésein figyelnek fel, ezért az U-válogatott jó előszűrőt jelent.”
„Azt látni kell, hogy világviszonylatban is nagyon kevés az olyan játékos, aki egy topligás klub utánpótlásából indulva, végigjárva a különböző korosztályokat, eljut az első csapatig. Az a legfontosabb, hogy a fiatalok folyamatosan játéklehetőséghez jussanak. Ha annál a klubnál, amelyhez kiszerződtek, egy idő után már nincs erre lehetőségük, akkor váltani kell. Akár alacsonyabb osztályú klubra, akár NB I-es csapatra. Magyarországon ezeket az eseteket már hajlamosak vagyunk kudarcként elkönyvelni, de ezzel nem értek egyet. Egyáltalán nem gondolom, hogy például Tajti Mátyás esetében kudarc lenne, hogy a Barcelona után most a Málagánál edződhet. Vagy, hogy például a szintén fiatalon Franciaországba kerülő Rudolf Gergely kudarcként élte volna meg, amikor hazajött Debrecenbe, hiszen később a DVSC-ből lett válogatott játékos, itthon tovább fejlődött, és újra volt lehetősége külföldre igazolni. Gyerekként Nyugat-Európában edződni olyan, mint elvégezni egy külföldi egyetemet. Nyelvet tanul az ember, fejleszti magát, de ettől még nem kudarc, ha utána itthon helyezkedik el” – véli a játékosügynök.
És min múlik leginkább a siker? Mi dönti el, hogy egy nyugati-európai klub utánpótlásából merre vezethet a tehetségek útja?
„Minden játékos esete más és más, és nincs egyetlen sikerrecept, de az biztos, hogy ezek a gyerekek azért kaptak szerződést, mert az ottani szakemberek a jelenlegi tudásuk alapján képesnek tartják őket arra, hogy akár felnőttként is a klub hasznára legyenek – fogalmazott Varga Norbert. – Ha nem így lenne, akkor nem őket szerződtetik. Viszont az, hogy be tudják-e járni a felnőttcsapatig vezető utat, elsősorban fejben dől el, azon, hogy képesek lesznek-e helytállni az új helyzetben. Külföldre kikerülve már nincs ott apuka és anyuka, akihez mindig lehet fordulni, aki megoldja az ügyes-bajos dolgokat. A feladatokkal, az idegen nyelvvel és kultúrával egyedül kell megbirkózniuk. Nagyon fiatalon felnőtté kell válniuk, egyszerűen nincs már idejük gyerekeskedni, ha meg akarnak felelni a profi világ támasztotta elvárásoknak. Aki állja a sarat, jó a mentalitása és folyamatosan fejlődni tud, az felnőttként is helytállhat Nyugat-Európában, akinek ez nem sikerül, az ott megszerzett tapasztalatokkal itthon még mindig karriert csinálhat.”
Varga Norbert külön is beszélt Hutvágner Gergelyről, akit a Center Sport is segít tanácsokkal.
„Hutvágner Gergely a nyáron került a Sampdoriához, és már eljutott arra a szintre, hogy olaszul valamelyest meg tudja értetni magát. Alighanem ennek is köszönheti, hogy 16 éves kora ellenére már az első csapattal is edzhetett, miután a gárda egyik kapusa megsérült. Az edzésmunkájával már a megérkezését elégedettek az olasz csapatnál. Fontos lesz, hogyha az első csapat után visszakerül a saját korosztályához, milyen lesz a mentalitása, hogyan dolgozza fel, hogy ilyen rövid idő alatt ennyi minden történt vele. Kapusként, tizenhat évesen a következő nagy ugrásra még alighanem várnia kell, de az a fontos, hogy folyamatosan játéklehetőséget kapjon. Például számára idővel akár a Serie B is jó ugródeszka lehetne, amit szakértők a topligák másodosztályai közül az egyik legjobbnak tartanak” – mondta Varga Norbert Hutvágnerrel kapcsolatban.